Starając się o kredyt na inwestycję, bardzo ważna jest nie tylko zdolność kredytowa, ale również wiarygodność potencjalnego kredytobiorcy. Służy temu historia kredytowa, która jasno pokazuje, czy jesteś wiarygodnym płatnikiem. Warto przyjrzeć się bliżej swojej historii kredytowej, jeśli masz w planach staranie się o kredyt na inwestycję. Analitycy kredytowi wezmą Twoją historię pod lupę i dokonają wnikliwej analizy każdego Twojego kredytowego kroku. Gdzie pojawia się Twoja historia kredytowa, skąd się tam bierze i jak długo jest przechowywana?

Życiorys kredytobiorcy – czym jest historia kredytowa?

Spłacasz kredyt? Zatem wiedz, że informacje o nim znajdą się w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). To właśnie tam są przekazywane informacje o każdym produkcie kredytowym, z którego korzystasz. Będą to nie tylko kredyty, ale również raty, karty kredytowe, debety i limity na koncie. Wiele osób zapomina jednak, że BIK przechowuje informacje także o kredytach przez Ciebie poręczonych. Najważniejszą informacją jest systematyczność spłat wszystkich Twoich zobowiązań – to na podstawie tych danych analitycy oceniają Twoją historię kredytową.

Skąd moja historia kredytowa w BIK?

Jeśli zastanawiasz się, skąd w ogóle dane o Twoich zobowiązaniach kredytowych figurują w BIK, musisz wiedzieć, że są one przesyłane za każdym razem, kiedy starasz się o jakikolwiek produkt kredytowy. Większość instytucji finansowych współpracuje z BIK,dlatego zarówno przed udzieleniem kredytu, jak i w trakcie trwania zobowiązania,wszystkie informacje spływają do BIK regularnie. Przynajmniej raz w tygodniu dane są aktualizowane, więc Ty również na bieżąco możesz widzieć swoje poczynania kredytowe.

Po co BIK dane o moich kredytach?

Po co właściwie to wszystko się tam gromadzi? Otóż wszystko za sprawą badania Twojej wiarygodności kredytowej. Jeśli starasz się o uzyskanie kredytu, bank w którym złożyłeś zapytanie, musi oszacować ryzyko udzielenia pożyczki. I właśnie na podstawie danych z BIK jest w stanie to zrobić. Jeśli do tej pory spłacałeś swoje zobowiązania regularnie i w odpowiednim terminie, stajesz się bardziej wiarygodny dla banku niż osoba, która miała problemy z terminowymi spłatami.

Zwróć też uwagę na długość swojej historii kredytowej. Im jest dłuższa, tym bank chętniej przyzna Ci kredyt, oczywiście pod warunkiem terminowych spłat. Twoja historia kredytowa w BIK pokazuje również, ile kredytów aktualnie spłacasz i na jaką sumę pieniędzy jesteś obciążony. Wraz z zestawieniem wysokości Twoich zarobków, bank może przeanalizować, czy będziesz w stanie wywiązać się na czas ze swojego zobowiązania, czyli potocznie rzecz ujmując – czy stać Cię będzie na spłatę kolejnego kredytu.

Wrota do tajemnych ksiąg, czyli przechowywanie danych w BIK

Należy pamiętać, że informacje o kredytach są przetwarzane w BIK przez cały okres ich spłaty. Później dane te są niewidoczne dla instytucji, jednak w przypadku terminowej spłaty wszystkich rat, warto się chwilę nad tym zastanowić. Można bowiem wyrazić zgodę na przetwarzanie tychże danych, ponieważ dzięki nim można budować swoją wiarygodność kredytową. Szkoda byłoby tracić tak cenne informacje, które mogły pomóc w otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej, a tym samym spełnić marzenia o inwestycji.Warto podkreślić, że dane o kredytach, nawet po wyrażeniu zgody na ich przetwarzanie po zakończeniu spłaty, mogą być przechowywane przez BIK do 5 lat. Sytuacja jednak zmienia się, gdy zobowiązania nie są spłacane na czas. Wówczas informacje o tym mogą być przetwarzane przez BIK do 5 lat bez Twojej uprzedniej zgody. Zatem warto kontrolować terminy spłat zobowiązań, gdyż w przypadku nawet małych opóźnień,zaległości mogą stać się poważną przeszkodą do otrzymania kolejnego kredytu.

Trzymaj rękę na pulsie – raport BIK

Jeśli planujesz inwestycję i w najbliższym czasie masz zamiar starać się o kredyt, warto dobrze przygotować się do złożenia wniosku. Zanim jednak to zrobisz, wszystkie informacje, które widzi instytucja finansowa, możesz mieć w swoim raporcie BIK. Raport BIK rozjaśni Ci także sytuację, w przypadku odmowy banku. Co prawda wykupienie raportu jest płatne, natomiast będzie to niezbędny dokument, jeśli wybierasz się do doradcy kredytowego czy finansowego. Na podstawie raportu BIK wykwalifikowana osoba może ocenić Twoją wiarygodność kredytową i zasugerować, co ewentualnie należałoby zrobić, aby ją poprawić.
Zatem raporty w dłoń i walczmy o wiarygodność!