Czy warto pracować z pośrednikiem nieruchomości? 

W czym może Ci pomóc i dlaczego możesz go potrzebować? 

Pośrednik to oszczędność czasu. 

Pośrednik może wyręczać Cię z czynności, które dotąd zajmowały Ci mnóstwo czasu. 

Mechanizm jest stosunkowo prosty. Przedstawiasz pośrednikowi charakterystykę interesujących Cię nieruchomości. Pośrednik przeszukuje oferty. Kiedy znajduje odpowiednią – kontaktuje się z Tobą. 

Oszczędza Ci to mnóstwo godzin surfowania w Internecie. 

Mało tego. Jeśli Twój pośrednik wie, że nie ma w swojej ofercie nieruchomości, która Cię interesuje, skontaktuje się z kimś, kto będzie ją miał. 

Pośrednicy dysponują olbrzymimi, wypracowanymi na rynku sieciami kontaktów. 

Znają właścicieli nieruchomości. Mają dostęp do okazji, które nigdy nie znalazł się w Internecie. 

Pośrednicy często prowadzą też początkowe negocjacje nieruchomości. 

Paradoksalnie może być to dla nich łatwiejsze niż dla strony kupującej. 

Pośrednik ułatwia kontakt z deweloperami. Jest kluczem do wielu drzwi i źródłem argumentów, które ułatwiają prowadzenie negocjacji. 

Dzięki niemu prościej może być ustalić warunki negocjacyjne, o których na samym wstępie zwykle się nie myśli. Na przykład harmonogram, zmiany lokatorskie, zaliczki itd. 

Ponadto pośrednik pomaga kompletować pełną dokumentację budynków. 

Może być to przydatne szczególnie w przypadku pojedynczej, wiekowej nieruchomości. 

Jakie są inne aspekty działania z pośrednikami? 

– Warto wybrać pośrednika, który będzie traktował Cię jako swojego partnera biznesowego – i da Ci podstawy, abyś traktował go tak samo. Prawdopodobnie nie chcesz działać z ludźmi, którym zależy wyłącznie na prowizji. 

– Na rynku znajdziesz pośredników, którzy reprezentują dwie strony transakcji. Czyli z jednej strony Ty zlecasz coś pośrednikowi, a z drugiej – to samo zleca mu strona sprzedająca. Obu stronom zależy na cenie, choć obie mają inną perspektywę. Może wystąpić konflikt interesów. Przeanalizuj, czy na pewno będzie dla Ciebie korzystny. 

– Zwróć uwagę na styl komunikacji pośrednika. Pośrednicy, którzy nie zajmując się doraźną opieką swoich klientów, mogą być trudnymi partnerami do współpracy. Tym bardziej tacy, którzy nigdy do Ciebie nie oddzwaniają, mimo licznych zapewnień, że to zrobią. 


– Przekonaj się, czy pośrednik skupia się na Twoich potrzebach. Sprawdź, czy reprezentuje ideę „stawiam na indywidualne podejście do klienta”, czy może wyznaje jej przeciwieństwo. 

– Ważna jest również elastyczność pośrednika. Za elastycznością z kolei stoi wiedza. A wiedzę oferują doświadczeni pośrednicy. 

Co z płatnościami?  

Nie warto oszczędzać na wynagrodzeniach dla pośredników. Zadbaj o to, żeby pośrednik nie miał wrażenia, że jego prowizja jest zbyt mała.

Szczególnie jeśli zależy Ci na otrzymywaniu najlepszych ofert w pierwszej kolejności. 

W efekcie kupisz nieruchomość, jeszcze zanim Twoja konkurencja zorientuje się, że była dostępna na sprzedaż. 

A pieniądze, jakie zarobisz w kolejnych fazach procesu, będą znacznie większe niż kwota, jaką zapłacisz pośrednikowi.