Inwestycja w nieruchomość pod wynajem to dla inwestora cały wachlarz emocji. Od radości i ekscytacji po obawę, czy wszystko pójdzie tak, jak trzeba. Jeśli inwestor samodzielnie zajmuje się całą procedurą, brak odpowiedniej wiedzy może okazać się zgubny. Znaczenie ma bowiem nawet sposób urządzenia mieszkania pod wynajem. Dlaczego? Koniecznie przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jak duże znaczenie ma odpowiednie podejście do wynajmowanej przestrzeni.

Zastanów się, kto jest Twoim wynajmującym.

Podjęcie decyzji o zainwestowaniu w nieruchomość i późniejszym jej wynajmie zazwyczaj jest bardzo dobrze przemyślane. Mówimy tu przede wszystkim o koszcie inwestycji, ocenie ryzyka inwestycyjnego czy powierzeniu całego procesu firmie zewnętrznej. Wszystko zależy od własnego doświadczenia w tym temacie i poczucia odpowiedzialności za taki projekt. Nie każdy kto chce zainwestować, jest gotów wziąć na swoje barki każdy etap takiej inwestycji. Przejdźmy jednak do meritum.
Ogromne znaczenie ma wybór wynajmującego. I wcale nie chodzi tu o konkretną osobę, ale tzw. „target” – wybraną grupę osób, której nasza inwestycja będzie dedykowana. Być może od początku wiesz, że chcesz wynajmować swoje mieszkanie studentom. A może właśnie tej grupie nie ufasz i wolisz powierzyć swoje lokum parze lub rodzinie z dziećmi. Wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji i życiowych doświadczeń. Warto tę decyzję dobrze przemyśleć.

Cały rok czy sezon wakacyjny?

Urządzanie mieszkania będzie również zależne od rodzaju wynajmu. W zależności od tego, czy będzie to najem długoterminowy czy krótkoterminowy, mieszkanie będzie się różnić rodzajem wyposażenia, wystrojem i ilością elementów aranżacji.
Nie bez znaczenia są też lokalizacyjne uwarunkowania tej przestrzeni. Serce dużego miasta, miejscowość nadmorska, a może góry? To, w jakiej lokalizacji zainwestujesz, będzie miało wpływ na wygląd mieszkania. Jeśli Twoja inwestycja będzie znajdowała się nad morzem, z pewnością wykorzystasz do wystroju morskie elementy, dekory czy pejzaże. Góry to przede wszystkim góralski folklor. Nawet, jeśli nie jesteś zżyty z tego typu tradycją, jakby nie było – lokalizacja zobowiązuje i warto przemycić choć małe elementy góralskiego folkloru. W większych miastach stosuje się raczej styl nowoczesny i bardzo użytkowy, lecz nierzadko możemy dostrzec na ścianach charakterystyczne dla danego miejsca widoki.

Styl, który pokochają inni

Być może marzysz o wnętrzu, utrzymanym w jakimś określonym stylu. Zastanów się jednak, jak wpisze się on w gusta Twojej grupy docelowej. Klasyka czy vintage nie do końca może spodobać się studentom. Z kolei seniorzy nie odnajdą się w typowo nowoczesnych wnętrzach i zastosowanych w nich innowacyjnych rozwiązaniach. Jeśli pragniesz wynajmować mieszkanie w standardzie dopasowanym do potrzeb Klientów premium, wnętrze również powinno być premium. Takie rozwiązanie sprawdzi się na potrzeby najmu korporacyjnego czy krótkoterminowego.

Uniwersalne wnętrze – da się?

A może po prostu pragniesz wynajmować mieszkanie nowoczesne, które w zasadzie będzie pasowało do każdej grupy docelowej? Z pewnością sam wystrój może być uniwersalny, lecz co z wyposażeniem mieszkania? Każda grupa potencjalnych wynajmujących ma swoje określone potrzeby. Uniwersalność sprawdzi się w obiektach typowo pracowniczych, lecz i tam możemy dokonać pewnej selekcji – przede wszystkim wiekowej. Mamy bowiem pewne wyobrażenie, które pokieruje nas na etapie urządzania kwater pracowniczych. Masz też możliwość powierzenia takiego tematu specjalistom,którzy doskonale znają potrzeby współczesnych wynajmujących.

Wyposażenie kluczem do sukcesu!

Warto zwrócić uwagę na elementy wyposażenia, które będą istotne dla potencjalnego wynajmującego, a jednocześnie nie obciążą kieszeni inwestora. Powinny być to przemyślane rozwiązania, bardzo praktyczne i ekonomiczne. Inaczej podejdziemy do tematu, jeśli będziemy mieć świadomość, że w ciągu roku przez mieszkanie przewiną się dziesiątki wynajmujących na krótkoterminowy okres, a inaczej, gdy wynajmiemy lokum jednej osobie. Doskonale bowiem zdajemy sobie sprawę, że sprzęty czy elementy wyposażenia przy większej liczbie najemców, będą mocno eksploatowane. Musimy zatem pomyśleć, jak zoptymalizować mieszkanie pod konkretne oczekiwania potencjalnego najemcy „idealnego” i wyposażyć je we wszystko, co będzie mu niezbędne. Nie zapominajmy, że sposób urządzenia mieszkania może dość solidnie podnieść jego wartość rynkową.

Zainteresowanie najemców

Nie ma co się oszukiwać – jesteśmy wzrokowcami i to właśnie obraz może nas przekonać najbardziej. Czasem jesteśmy w stanie zapłacić więcej niż zakładaliśmy tylko dlatego, że wystrój mieszkania skradnie nasze serca! I rzeczywiście sposób urządzenia inwestycji matu ogromne znaczenie dla potencjalnego najemcy. Jeśli aranżacja wpadnie mu w oko, a samo mieszkanie będzie wyposażone we wszystkie sprzęty, które są dla niego istotne, z pewnością będzie musiał walczyć z konkurentami o możliwość podpisania umowy najmu!